Türk-Alman Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Arda sorularınızı yanıtlıyor!

Türk-Alman Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Arda sizden gelen soruları yanıtlamak için burada. Aşağıdaki bölümden sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Bu web sayfasında yer alan tüm içerikler Kariyer Takibi ekibi tarafından oluşturulmuştur. İzin alınmaksızın değiştirilemez, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz, umuma iletilemez, başka bir lisana çevrilemez.

Türk-Alman Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Arda sorularınızı yanıtlıyor!” için 2 yorum

  1. Yusuf Kağan Yaşar Yanıtla

    Türk Alman Üniversitesi’ndeki endüstriden ve okulun yeni oluşunun avantajlarına/dezavantajlarına değinebilir misin? Teşekkürler şimdiden

  2. Arda Fikret Azaklı Yanıtla

    Alman ekolünde endüstri mühendisliği makine fakültesi altında incelendiğinden dolayı yalnızca ilk yıl için Statik ve Mukavemet gibi makine müh. dersleri var. Okul, öğrenciye; TU Berlin ile çift diploma, birçok Alman üniversitesinde erasmus, Almanya’da yaz okulları, alman profesörlerden ders almak gibi birçok yurtdışı imkanı sunuyor. Bunun yanında mezunlardan da görüldüğü üzere, Türkiye’deki Alman şirketlerin kapısı da bu mezunlara bir hayli açık. Okulun büyük bir bölümü stajlarını (alan ve temel) Siemens, Mercedes, BSH gibi alman şirketlerde yapıyor. Dezavantaj olarak söyleyebilirim ki, okul gerçekten uzakta ve yurdu yok. Ulaşım, konaklama, okulun çevresindeki yemek yerleri vs. derken sosyal hayat gerçekten sıkıntıya giriyor. Okulda, kantin ve yemekhaneden başka bir yer yok. Beykozda kalacak bir öğrenci için her zaman belirli otobüslere ve onun saatlerine riayet etme zorunluluğu oluyor. Toparlayacak olursam, akademik kariyerine odaklanmak ve yurtdışına açılmaya basamak olarak kullanacak birisi için iyi bir tercih olabilir, fakat sosyalliğin bu denli eksik olması ve bunun üniversite hayatımıza etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir