Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi Bilal sorularınızı yanıtlıyor!

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi Bilal sizden gelen soruları yanıtlamak için burada. Aşağıdaki bölümden sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu web sayfasında yer alan tüm içerikler Kariyer Takibi ekibi tarafından oluşturulmuştur. İzin alınmaksızın değiştirilemez, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz, umuma iletilemez, başka bir lisana çevrilemez.

Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi Bilal sorularınızı yanıtlıyor!” için 2 yorum

  1. merhaba Yanıtla

    Merhaba ben bu sene Boğaziçi düşünüyorum ama makine ve kimya arasında kaldım. bana biraz bölümünüz hakkında bilgi verebilir misiniz imkanlar nasıl çok mu zor yandal vs yapanların oranı nasıl eğer bölümden çok memnun kalmazsam yatay gecis yapan olabiliyor mu ,dersler genelde kuzeyde mi oluyor ? sosyallige vakit kalıyor mu ?genel olarak bolumden memnun musun? Simdiden tesekkur ederım.

  2. Bilal Yanıtla

    Makine mühendisliği bol bol fizik, matematik içeren zor dersleri içinde barındıran bir bölüm. İlk yıl kitle dersleri oluyor (mat,fizik vs) . Asıl bölüm dersleri 2. Yıl başlıyor. Zor dersler olarak mukavemet, termodinamik, akışkanlar vs. Var. Ders programının linkini aşağı koyuyorum. Son sene de 2 opsiyondan birini seçiyoruz bunlar mekanik ve akışkanlar. Bu noktada ne yapmak istiyosak onu seçiyoruz. Daha mekanik işlerde çalışmak istiyosak mekanik; sıvı sistemler vs üstünde çalışmak istiyosak akışkanlar seçiyoruz.
    Bu noktada yapman gereken bu derslerin ilgini çekip çekmediğine bakmak. Bunun dışında genel mühendislik konsepti sana nasıl geliyor onu da düşünmen lazım. Ben mesela üzerine ince ince düşünülmüş her noktası hesaplanmış kompleks yapıları gördüğüm zaman hoşuma gidiyor. Kimya da mühendislik sonuçta ama ordaki yapılan şey daha farklı bu açıdan. Yandal yapmak çok zor değil ama yalnızca bazı bölümlerle sınırlı(fizik,matematik,endüstri müh.,inşaat müh.).kurum içinde sınava girdiğin yılda puanının yettiği bi bölüme yatay geçiş yapmak çok zor değil. Mesela makineye girdikten sonra kimyaya geçişin zor olmaz ama puanın yetmediği bi bölüme geçmek istersen o biraz zorlar çünkü içerde rekabet yüksek:) Ben daha 2. Sınıfa geçtim şimdiye kadar sosyalliğe vakit ayırabildim ama ilerde nasıl olur bilemiyorum. Derslerim de şimdiye kadar nerdeyse hep kuzeydeydi.

    Ders programı: http://www.boun.edu.tr/tr_TR/Content/Akademik/Lisans_Katalogu/Muhendislik_Fakultesi/Makine_Muhendisligi_Bolumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir