Endüstri Mühendisliği Atölyesi

Gepetto Oyuncak Fabrikası yerel ve küçük bir ahşap oyuncak üretim fabrikasıdır. Fabrikanın yöneticisi, fabrikanın daha iyi konuma gelmesi ve daha yüksek kar elde etmesini hedeflemektedir. Bu fabrika halihazırda 3 farklı oyuncak türünde üretim yapmaktadır. Bunlardan ilki olan “Oyuncak Asker”, pazarda tanesi 27 Türk Lirasına satılmaktadır. Bu oyuncak askerin bir tanesi için harcanan hammadde miktarının maliyeti 10 TL iken, yine bir tanesini üretmek için gereken işçilik maliyeti 14 TL’dir.

Fabrikada üretilen ikinci oyuncak “Oyuncak Tren”in pazar fiyatı 21 TL’dir. Bir adet oyuncak tren için gereken hammadde maaliyeti 9 TL iken işçilik maliyeti ise 10 TL’dir.

Üretilen son oyuncak “Oyuncak Bebek Evi”in Pazar fiyatı ise 58 TL’dir. Bir adet oyuncak bebek evi üretimi için gereken hammadde maliyeti 25 TL iken, işçilik maaliyeti 30TL’dir.

Bu oyuncaklar iki aşamadan geçerek üretilmektedir. İlk aşama hammaddeden işlenerek oyuncakların her bir parçasının ayrı üretildiği “Yapım” aşaması iken, ikinci aşama oyuncakların parçalarının birleştirildiği, son detayların verildiği ve paketlendiği “Bitirme” aşamasıdır. Oyuncak Asker’in Yapım aşaması 2 saat sürerken Bitirme aşaması 1 saat; Oyuncak Tren’in hem yapım hem bitirme aşaması 1 saat; Oyuncak Bebek Evi’nin ise hem yapım hem bitirme aşaması 2 saat sürmektedir.

Fabrikanın hammadde elde etme konusunda hiçbir sıkıntısı yoktur. Fakat bir hafta içinde en fazla 100 saat “Yapım”, 80 saat “Bitirme” işlemi yapabilecek kapasiteye sahiptir.

Bu fabrikada her hafta her oyuncaktan kesinlikle üretim yapılmalıdır. Senelerdir tutulan verilere göre Oyuncak Tren için bir haftada gelen talep 10’u geçmediği için, fabrika yöneticisi bir hafta içinde üretilen Oyuncak Tren sayısının 10’u geçmesini istememektedir. Oyuncak Bebek Evi için ise haftalık en az 20 adet talep geldiği için bir haftada en az 20 adet bebek evi üretilmelidir.

Bu verilere göre Gepetto Oyuncak Fabrikası’nda hangi oyuncaktan ne kadar üretirsek haftalık en yüksek karı elde ederiz?

  • Soruyu Anlatma ve Açıklama (5 dk)
  • Sizce hangisinden ne kadar üretirsek kar ederiz ve neden? (5dk)
  • Değişkenler, kısıtlar ve hedef fonksiyonundan bahsetmek ve Excel üzerinden soru çözümü (15 dk) Sizce bu fabrikada neleri değiştirirsek daha iyi bir üretim sistemine geçebiliriz? (5-10 dk tartışma)

Atölye Çalışması bilgi için: [email protected]

Bu web sayfasında yer alan tüm içerikler Kariyer Takibi ekibi tarafından oluşturulmuştur. İzin alınmaksızın değiştirilemez, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz, umuma iletilemez, başka bir lisana çevrilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir