Gençlerin Ekran Kullanımlarını Azaltma Yolları ve Hikâyeleri

Hızlı teknolojik gelişmelerle beraber ekran kullanımı, hayatımızın her alanına yerleşmiş ve yerleşmeye de devam edecek bir durumdur. Ekranı ne kadar kullandığımız, fazla ve sorunlu kullandığımızı fark etmek bu duruma önceden farkındalık kazanmak çok önemlidir. Sayfamızdaki Teknoloji kullanımı testimiz sizlere farkındalık kazandırmak amaçlı hazırlanmış ve sizlerle paylaşılmıştır.

Ekran kullanımını azaltmak sadece telefonu kapatmak kenara koymakla yapılacak bir durum değildir. Yeni alışkanlıklar ve etkinlikleri de hayatımıza ekran kullanımının yerine koymaya çalışmakla mümkün olacaktır. Bizi ekran kullanımına kısıtlayan durumlar ve sorunlar varsa da bunların üstüne giderek bu durum ve sorunlara çözüm aramak, ekran kullanım sorununun üstesinden gelinmesine yardımcı olacaktır.

Gençlere ekran kullanımlarını nasıl azalttıklarını sorduk ve sizlere de örnek olabileceğini düşündüğümüz için listeledik. Aşağıdaki çözümler sizlere uygun olabilir ya da uygun olmayabilir ancak sizlerin de kendi çözümlerinizi bulmanıza ışık tutabilir diye düşünüyoruz.

 • Pandemi döneminde ekran kullanımım çok olduğu için annemle sık sık tartışıyorduk. Daha sonra anneme telefon askısı vs gibi şeyler yapıp satmak istediğimi söyledim. Annem de kabul etti. Bir uygulama üzerinden annemle hesap açtık. Telefon askısı vs malzemeleri aldık onları tasarlayıp yaptım ve şu ana kadar 39 satış yaptım. Oyun ve sosyal medya yerine nasıl tasarımlar yaparım diye kafam meşgul. Tasarımla ilgili yerleri gezmek istiyorum ve takı tasarımı üzerine bir şeyler yapmak istiyorum.
 • Devamlı olarak ekranımda günlük kullanım sürelerimi görebiliyorum. Süreleri ekranda görüyor olmak, ekran kullanımım fazla olunca beni rahatsız ediyor ve belirli saatleri geçince otomatik olarak bırakıyorum.
 • Bizim evde telefon kullanımından dolayı çok tartışma çıkıyordu, babamın zorlaması ile evdeki herkes akşam 18-22 arası telefonunu giriş kapısının yanındaki portmantoya bırakıyor.
 • Programların kendi kilitleme ayarları vs var onları kullanıyorum. Ben de işe yarıyor.
 • Çok oyun oynadığım için masadan kalkmıyordum. Çok kilo aldım. Ailem spora yazdırdı. Basketbolu denedim ama bana uygun gelmedi. Çok hareket eden sporlardan ziyade masa başı olan daha az eforlu sporların bana uygun olduğunu fark ettim. Bir spor kulübünde masa tenisi kursuna gidiyorum. Ara ara da bilardo oynuyorum. Kilo verdiğim için kendimi iyi hissediyorum, o his beni devam ettiriyor.
 • Sınava hazırlanırken eylül ekim aylarında telefon yüzünden ders çalışamadığımı fark ettim. Ekransız eski telefonlara geçtim. Soru çözümleri vs akşamları annemin telefonundan hallediyorum. Bazı lazım olan watsap gruplarına annemin telefonunu ekledim. Ders çalışma sürelerim inanılmaz arttı.
 • Kendi başıma kontrol edemedim. Akşamları ve hafta sonları bazı saatlerde kapatıp anneme veriyorum.
 • Yolculuk yaparken babamın haber için dinlediği NTV Radyoda masal programına denk geldim. Hikâye ve masal anlatıcılığı eğitimine yazıldım. Devamlı olarak masal hikâye okumaya çalışıyorum. Onları kaydedip dinliyorum. Onlarla ilgili kayıtlar yapmayı planlıyorum. O zamandan beri sosyal medya kullanma saatlerim düştü.
 • Telefonum tamire gitti. O zamandan beri kitap okuyabildim. Gelince de kapatmayı deneyeceğim.
 • Ders çalışırken kesinlikle kapatıyorum ve kendimden uzağa koyuyorum. En son video çözümlere vs bakmak için ders çalışmamı bitirmeme 30 dk kala açıyorum.
 • Resim kursuna gidiyorum. Kursa başladığımdan beri azaldı.
 • Rehber Öğretmenimin önerisi ile ne kadar ders çalışırsam o kadar ekrana takılıyorum. Bir günde 2 saat ders çalışırsam 2 saat ekran kullanma sürem oluyor. İki aydır işe yarıyor.

Sizler de aşağıya yorum olarak kendi ekran kullanımını azaltma hikâyelerinizi veya önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu test bilimsel bir değer taşımamaktadır. Farkındalık sağlamak ve çözüm yolları sunmak amaçlı hazırlanmıştır.

Öneri; Yeşilay’ın https://tbm.org.tr/ web sayfasında teknoloji ve diğer bağımlılıklarla ilgili bolca kaynak ve çalışmaya ulaşabilirsiniz.

Bu web sayfasında yer alan tüm içerikler Kariyer Takibi ekibi tarafından oluşturulmuştur. İzin alınmaksızın değiştirilemez, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz, umuma iletilemez, başka bir lisana çevrilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir