Havacılık Sektörü ve Meslekleri

Google’a ‘havacılık sektörü’ yazıp araştırıldığında sektörün devamlı olarak büyüdüğü ve büyüyeceğine yönelik rakamların yayınlandığı raporlar önümüze çıkıyor.

‘Her 15 yılda iki kat büyüyeceği tahmin edilen bir sektör, 2005 yılında 1.8 milyar yolcu sayısı 2017 yılında 3.7 milyar olmuştur (1)

Eurocontrol verilerine göre 2021 yılı toplam uçak trafiği istatistiklerinde ülkemiz Avrupa’da 5. Sırada yer almıştır. (2)

Hem dünyada hem de ülkemizde havacılık sektörüne dair büyüme rakamlarını bolca sıralamak mümkün. Kaynakçadan da kurumların detaylı raporlarını inceleyebilirsiniz.

Havacılık mesleklerinin bazılarında uluslararası standartlara göre çok sıkı denetlenen sağlık şartları vardır.YKS başarı sırası ile yerleşmenize ek olarak gerekli sağlık şartlarını da sağlamanız bölümlere giriş için bir koşuldur.  Shgm.gov.tr adresinden havacılık sağlık talimatını da incelemenizi tavsiye ederiz.

Devamlı büyüyen bir sektörde çalışabileceğiniz meslekler için YKS kılavuzunda bulunan hangi bölümleri okuyabilirsiniz? Sizin için seçtik. Tüm bölümler için  OSYM başvuru kılavuzlarında bulunan tablo 4 ve 5’i sizler de inceleyebilirsiniz.  Listede bulunan bölümler doğrudan havacılık sektörü ile ilgili bölümlerdir. Farklı bölümler okuyarak da havacılık sektöründe çalışabilirsiniz. Beyin fırtınası yapalım. Moda ve tekstil tasarımı okuyup havacılık mesleklerine yönelik kıyafet tasarlayabilirsiniz. Makine mühendisliği okuyup uçak teknolojisi alanında çalışabilirsiniz. İngiliz dili ve edebiyatı okuyup sivil hava kabin Hizmetlerinde, havacılık yönetiminde çalışabilirsiniz. Halkla ilişkiler ve reklamcılık okuyup havayolu firmalarının tanıtım bölümlerinde çalışabilirsiniz. Bu örnekleri bolca çoğaltabiliriz.

ÖSYM kılavuzunda bulunan havacılık sektörü bölümleri;

Ön Lisans Bölümler
Hava Lojistiği TYT
İnsansız Hava aracı Teknolojisi ve Operatörlüğü TYT
Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği TYT
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri TYT
Uçak Teknolojisi TYT
Uçuş Harekat Yöneticiliği TYT
Lisans Bölümler  
Havacılık Elektrik ve Elektroniği SAY
Havacılık ve Uzay Mühendisliği SAY
Havacılık Yönetimi EA
Pilotaj SAY
Uçak Bakım ve Onarım SAY
Uçak Elektrik ve Elektroniği SAY
Uçak Gövde ve Motor Bakımı SAY
Uçak Mühendisliği SAY
Uzay Bilimleri ve Tekonojileri SAY
Uzay Mühendisliği SAY
Uzay ve Uydu Mühendisliği SAY
Hava Trafik Kontrolü Özel yetenekle

 

Kaynakça:

 

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar için:

Bilişim Sektörü ve Meslekleri

Tekstil Sektörü ve Meslekleri

Bu web sayfasında yer alan tüm içerikler Kariyer Takibi ekibi tarafından oluşturulmuştur. İzin alınmaksızın değiştirilemez, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz, umuma iletilemez, başka bir lisana çevrilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir