Türkiye’de Temel Bilim Okunur mu?

Gençleri meslek seçerken en çok zorlayan şeylerden biri çevresinin onaylamadığı meslekleri seçmek istemeleridir. Sevdikleri insanları karşılarına almamak, meslekler hakkında anlatılan karamsar tabloların kendi başlarına gelmemesi için gerçek isteklerinden uzak tercihler yapan onlarca genç oluyor. Bu konuda en büyük zararı da temel bilimler görüyor. Son zamanlarda YKS’de derece yapmış öğrencilerin de temel bilimler seçiyor olması ne kadar sevindirici olsa da hala genel olumsuz yargılar, gençlerin istedikleri bölümleri seçmesini engelleyebiliyor.

Aslında Türkiye’nin en köklü ve prestijli üniversitelerinde temel bilimler (Matematik, Fizik, Kimya Biyoloji vs) seçmiş ve okumuş olmak iş konusunda da kişinin kendi hikayesini, kariyerini oluşturmasına bolca fırsatlar sunuyor. Zaten günümüzde okunan birçok bölüm için artık standart iş tanımları veya iş alanları kalmamış durumdadır. Örneğin; Matematik okuyan biri yazılım alanına yönelip kendini o alanda geliştirebiliyor. Bir alanda derinlik kazanmak isteyen gençler için Türkiye’nin köklü ve prestijli üniversitelerinin temel bilimlerine yerleşmek çok zor da değil. Sadece bu bölümleri de merak edip, araştırabilmek, o bölümleri doğru tanıyıp kendinize uygun olduğundan olabildiğince emin olmanız yeterlidir.

İTÜ Kimya 1. Sınıf öğrencisi Ayşe Ece ile temel bilim olan Kimya üzerine çok detaylı bir sohbet gerçekleştirdik. Bu bölüm seçilir mi? Kafanızdaki tüm sorulara cevap bulacağınızı düşünüyoruz.

 

Bu web sayfasında yer alan tüm içerikler Kariyer Takibi ekibi tarafından oluşturulmuştur. İzin alınmaksızın değiştirilemez, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz, umuma iletilemez, başka bir lisana çevrilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir