Sağlık Sektörü ve Meslekleri

Özellikle Mart 2020 yılından itibaren hepimizin önceliği ve en önemli durum sağlık olmuştur. Sağlık insana dayanan temel sektörlerin en önceliklilerinden biridir. Birçok sektör dururken sağlık ve gıda gibi temel sektörler asla kapanmamış veya sekteye uğramadan devam etmiştir. Onun için pandemi ile birlikte sağlık sektörü özellikle sağlık ve ilaç ar-ge alanında büyüyerek devam edecektir. Sadece son zamandaki bu gelişmelere bile bağlı olarak sağlık sektöründe iyi yetişmiş insan gücüne her zaman ihtiyaç sürecektir.

      Dünya sağlık örgütü verilerine göre 2016 yılında dünyada 7.3 trilyon dolarlık sağlık harcaması olmuştur. Bu rakam kürese gayri safi hasılanın yüzde 10’una denk gelmektedir. Yani dünyadaki 10 liranın 1 lirası sağlığa harcanmaktadır. (1)

    TÜİK verilerine göre ise 2019 yılında Türkiye’de toplam sağlık harcaması 201 milyar 30 milyon TL’dir. Bu rakam 2018 yılına göre yüzde 18.82’lik bir artış göstererek gerçekleşmiştir.(2)

    2021 ÖSYM kılavuzundan(3) sizler için sağlık üzerine olan lisans (4 yıllık) ve ön lisans (2 yıllık) bölümleri listeledik. Listede bildiğimiz kadarı ile doğrudan o sektörle ilgili program isimlerine yer vermeye çalıştık; ancak, bu kadar büyük bir sektörde dolaylı olarak farklı programlardan mezun insanlar da tabi ki çalışabilir. Örneklerle beyin fırtınası yapalım: Reklamcılık mezunu bir genç bir sağlık kuruluşuna yönelik reklam içerikleri üreten bir firmada çalışabilir. Makine Mühendisi bir genç sağlık makineleri üzerine çalışıyor olabilir. Arap Dili ve Edebiyatı mezunu bir genç Arapça konuşulan ülkelerden sağlık turizmi aracılığı ülkemize tedaviye geldikleri sağlık kuruluşunda çalışabilir. Bu örnekler çoğaltıldıkça çoğaltılabilir.2021 OSYM başvuru kılavuzunda yer alan sağlık sektörü ile doğrudan ilgili olduğunu düşündüğümüz bölümler;

Önlisans programlar
Ağız ve Diş Sağlığı
Ameliyathane Hizmetleri
Anestezi
Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
Dezenfeksiyon Sterilizasyon ve Antisepsi Teknikerliği
Diş Protez Teknolojisi
Diyaliz
Eczane Hizmetleri
Elektronörofizyoloji
Engelli Bakımı ve rehabilitasyon
Evde Hasta Bakımı
Fizyoterapi
İlk ve Acil Yardım
İş ve Uğraşı Terapisi
Laborant ve Veteriner Sağlık
Nükleer Tıp Teknikleri
Odyometri
Optisyenlik
Ortopedik Protez ve Ortez
Otopsi Yardımcılığı
Patoloji Laboratuvar Teknikleri
Podoloji
Radyoterapi
Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği
Sağlık Kurumları İşletmeciliği
Sağlık Turizmi İşletmeciliği
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler
Yaşlı Bakımı
LİSANS PROGRAMLAR
Beslenme ve Diyetetik
Biyomedikal Mühendisliği
Dil ve Konuşma Terapisi
Diş Hekimliği
Ebelik
Eczacılık
Ergoterapi
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
Gerontoloji
Hemşirelik
Odyoloji
Ortez ve Protez
Perfüzyon
Psikoloji
Sağlık Yönetimi
Tıp
Tıp Mühendisliği
Veterinerlik

Ayrıca; 

Multi disipliner (çoklu disiplin) birçok alan da sağlık ile ortaktır. Bunlardan bazılarını sizler için örneklendirdik. Daha fazlası için kılavuzu inceleyebilirsiniz.

Engelliler için Destek Programı (Eğitim-Sağlık)

Biyoenformatik ve Genetik (Teknoloji- Sağlık)

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Eğitim -Sağlık)

Çocuk Gelişimi (Eğitim-Sağlık)

Bu web sayfasında yer alan tüm içerikler Kariyer Takibi ekibi tarafından oluşturulmuştur. İzin alınmaksızın değiştirilemez, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz, umuma iletilemez, başka bir lisana çevrilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir