ODTÜ Biyoloji öğrencisi Ece sorularınızı yanıtlıyor!

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Biyoloji öğrencisi Ece sizden gelen soruları yanıtlamak için burada. Aşağıdaki bölümden sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Bu web sayfasında yer alan tüm içerikler Kariyer Takibi ekibi tarafından oluşturulmuştur. İzin alınmaksızın değiştirilemez, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz, umuma iletilemez, başka bir lisana çevrilemez.

ODTÜ Biyoloji öğrencisi Ece sorularınızı yanıtlıyor!” için 3 yorum

 1. Berat Yanıtla

  Selamlar
  Ben bu sene sınava girdim ve bu bölümü okumak istiyorum. Bölüm hakkında öğrenci gözünden bilgiler verir misiniz ? Bu bölüm kimlere göredir ? Matematik ve biyolojim oldukça iyidir ve ikisinden de çok keyif alırım bu yeterli midir ? Ve enn önemlisi iş olanakları nelerdir? Üniversitede kalmak için ne yapmak gerekir bu çok mu zordur? Iş bulmak sıkıntılı mıdır? Nasıl bir kariyer öneriliyor mesela hangi alanlarda yüksek lisans yapılmalı (bu kişinin kendi ilgi ve yetenek alanına göre değişir tabii )? Bildiklerinizi anlatırsanız çok sevinirim 🙂

  • Ece Biçer Yanıtla

   Merhaba 🙂
   Öncelikle geçmiş olsun zor olan kısmı atlatmışsın. Okul ve bölüme gelecek olursam ilgin varsa seve seve önerebileceğim bir yer. ODTÜ ailesinin bir parçası olmak gerçekten apayrı bir his. Seni her alanda geliştirebilecek, yeni bakış açıları kazandırabilecek ve ne kadar ağır ve yorucu dersler alsan da karşılığını iş hayatında göreceğin bir okul. ODTÜ Biyolojik bilimlerde genetik ve biyoloji öğrencileri aslında bir arada. Binamız, hocalarımız aynı ve derslerimizin çoğu benzer. Yani biyolojiye geldiğinde çoğunlukla moleküler biyoloji alanında çalışan hocalar ile karşılaşman mümkün. Tabiki biyolojinin diğer alanlarından da birçok hoca var. Çok geniş yelpazesi var bölümün ve herkes ilgisi olan bilgiyi yakalıyor aslında. Öğrenci gözünden bakarsam laboratuvar koşulları çok çok üst düzey değil ama devlet üniversitesine göre normal boyutta. Dersler zor ve hocalar zorluyor ama genel olarak ODTÜ zor 🙂 Bunu bilerek gelmek önemli. Bu bölümü tercih edeceksen gerçekten biyolojiyi çok sevmen gerekir. Yani hayatının büyük çoğunluğunu bilim yaparak geçirmeyi, yeni bilgiler öğrenmeyi ve bunların seni her seferinde heyecanlandıracağını düşünüyorsan gerçekten koşarak gel Ankara’ya.
   İş bulma konusu biz temel bilimciler için en büyük endişe ama sen kendine üniversite hayatın boyunca bir şeyler kattığın sürece bu konu hakkında endişen azalmaya başlayacak çünkü karşına yeni kapılar yeni insanlar çıkacak ve fırsatları değerlendireceksin. Üniversitede kalarak akademide ilerlemek de herkesin aklında olan bir seçenek olduğu için gerçekten zor ama neden olmasın ? Ortalamanı yüksek tutup hocalarla erkenden iletişimini iyi tutarsan başaramayacağın aşama olmaz. Yüksek lisans ve doktora yapmak aslında bizim bölüm için biraz şart çünkü çok geniş bir bilim dalı ve bir şeylerde uzmanlaşmak, istediğin yerlerde çalışabilmek veya akademide ilerlemek için bu gerekli. Ama dediğin gibi alanları kişinin ilgisine göre değişir onu bilemiyorum. Ben şu an 3. sınıf oldum ama net bir şey yok mesela kafamda. Her geçen gün değişiyor fikirlerim. Biyoloji böyle bir yol :)) Biyoloji ve Matematiği çok seviyorsan bu ikisini birleştirir öyle bi alanda bile yürüyebilirsin hiç belli olmaz. Sevdiğinden emin olduğun sürece bu alanda gelebilceğin en güzel yerlerden biri ODTÜ. Gerçekten iyi ki burayı tercih etmişim dedirtiyor her seferinde.
   Şimdilik diyeceklerim bunlar, kafan takılan bir şey olursa her zaman cevaplar yardımcı olurum. Kolay gelsin :))

 2. Berat Yanıtla

  Teşekkürler ama sanki zor olan kısım daha yeni başlıyor : ) Anladığım kadarıyla bölümü okumak çok zevkli ,zaten benim tahminim de öyleydi. Ama iş konusu çok sıkıntılı sanki. İş bulunsa bile maaşların az olacağını tahmin ediyorum, doğru mu ? İnsanın sevdiği işi yapması önemli tabii ama ekonomi hayatın temeli ,onlarca yıl okuyup da asgari ücret ya da biraz üstü maaşlar almak insanı üzer. Kendi alanınız değil ama İstatistik Bölümü hakkında bir bilginiz var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir