Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi Eren; bölümü, Erasmus ve yatay geçiş hakkındaki sorularınızı yanıtlıyor!

Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi Eren sizden gelen soruları yanıtlamak için burada. Aşağıdaki bölümden sorularınızı sorabilirsiniz.

 

Bu web sayfasında yer alan tüm içerikler Kariyer Takibi ekibi tarafından oluşturulmuştur. İzin alınmaksızın değiştirilemez, çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz, umuma iletilemez, başka bir lisana çevrilemez.

Marmara Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisi Eren; bölümü, Erasmus ve yatay geçiş hakkındaki sorularınızı yanıtlıyor!” için 4 yorum

 1. Ahmet Alkan Yanıtla

  Merhabalar bölümün iş olanakları, piyasadaki durumu, zorlukları ve yatay geçiş imkanları hakkında kısaca bilgi alabilir miyim?

  • Eren Fidan Yanıtla

   İş olanakları açısından, bölüm aslında birçok alanı kapsıyor çünkü sen üniversitedeki derslerinde bilgisayar mühendisliğinin de temel derslerini alıyorsun ve ek olarak elektrik hakkında da dersler görüyorsun. Bu yüzden iş olanağı olarak en kapsamlı bölümlerden bir tanesi Türkiye genelinde çünkü elektrik alanında da çalışabilirsin veya yazılım işi de yapabilirsin, ikisinin de temeline sahip oluyorsun. Piyasadaki durumu tamamen çalışacağın şirkete bağlı, çalışacağın şirket bilinen bir şirketse iyi maaşlar alıyorsun, eğer orta ve alt seviyeyse aldığın maaş biraz daha düşük olabiliyor ama işsiz kalmak gibi bir şey çok düşük ihtimal bence eğer belli bir seviyedeysen yani mezun olurkenki ortalaman 4 üzerinden 3 üstüyse ve ekstra olarak sen kendin projelerle uğraştıysan açıkta kalman çok düşük olasılık. Yatay geçiş konusu okuldan okula değişir, Marmara Üniversitesi bu konuda bence kötü çünkü bu üniversitede genel olarak evrak işleri çok kötü şekilde işliyor bu yüzden uğraştırıyorlar ama büyük ihtimalle devlet üniversitesi olduğu için böyledir. Okul hakkında sormak istediklerin varsa yine sorabilirsin.

 2. Enes Yanıtla

  Merhaba 200.000 sıralamam var özel ünüversiteden Marmara elektrik elektronik bölümüne geçiş yapabilirmiyim gelebilme şansı varmıdır ortalamam 3 üzeri ise sıralamada etki ediyormu yoksa ?

  • Eren Fidan Yanıtla

   Merhaba, özelden yatay geçişte her üniversitenin kendi yatay geçiş yönergesi mevcut olduğundan, oradaki yönergeye göre ortalamanın belli bir yüzdesi ve üniversite sınav puanının da belli bir yüzdesi alınarak bir puan hesaplaması yapılıyor ve o dönem başvuran adaylar arasında puan sıralaması yapılıyor. Buna göre yatay geçiş yapıp yapamayacağın belirleniyor. Ama maalesef ki 200000 sıralama ile gideceğin üniversitende 4 üzerinden 4 ortalama yapsan bile geçmen çok zor olur çünkü sıralaman ve bağlı olarak puanın da ona göre düşük olur. İş hayatına girişte her ne kadar üniversite çok da etkilemese de yine de Türkiye içinde etkili olabildiği yerler oluyor. Buna göre tercih yapabilirsin veya daha yüksek yaparım diyorsan sınava tekrar hazırlanabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir